42. Mediteranski kiparski simpozij - 2020.
Petak, 21. Kolovoza 2020. - 0:00
Udruga Mediteranski kiparski simpozij obilježava 50 godina tradicije jedne od najznačajnijih likovnih manifestacija na ovim prostorima, Mediteranski kiparski simpozij [MKS] koji se gotovo kontinuirano od 1970-ih održava na prostoru Dubrove kraj Labina.
Od 18. rujna do 10. listopada 2020. hrvatski kipar, Denis Krašković [http://deniskraskovic.com/] sudjelovat će na 42. Mediteranskom kiparskom simpoziju koji će se održavati u Parku skulptura Dubrova. Ponovo će krošnje stabala na Dubrovi biti bijele od kamene prašine, a zvuk oblikovanja kamena stopit će se s cvrkutom ptica. Još će jedna skulptura trajno naći svoje mjesto među livadnim mirisnim cvijećem, ustrajati u svojoj trajnosti i važnosti tijekom godina, pružajući novim generacijama mjesto za igru, razmišljanje, a ponekad i meditaciju.
Park skulptura Dubrova se prostire na nešto manje od 40 hektara, a u njemu možete pronaći 66 skulptura, 16 dionica Bijele ceste, amfiteatar Dolac i informativni centar Kocka. Impresivan broj skulptura suvremenih hrvatskih i svjetskih imena kiparstva, svjedoči nam o najvećem parku suvremene skulpture u Hrvatskoj, a možda i u Europi. U trajnom postavu Parka, likovnim velikanima pridružiti će se hrvatski kipar Denis Krašković.
/Motiv koji sam izabrao za izvedbu u kamenu je puž, kako zbog svoje simbolike, tako i zbog njegove ugroženosti u prirodi, a što je tema kojom se bavim već dugi niz godina (zaštićene životinjske i biljne vrste). Također ovaj motiv, to jest oblik skulpture dopušta i sugerira interakciju publike sa skulpturom a posebno djece. Puž zaista posjeduje jednu dozu samodovoljnosti – on, pučki rečeno, sve svoje nosi sa sobom, i ne mari puno gdje će ga put odvesti. Dom je tamo gdje sam ja – poručuje puž. Da li se onda za njega može reći da je oličenje samopouzdanja? Svakako! Uostalom, svakim svojim pokretom (ma koliko on spor i dosadan izgledao) puž jasno stavlja do znanja da mu mišljenje okoline nije od presudne važnosti, te da on ima neki svoj cilj, svoju rutinu koje se pridržava do zadnjeg daha. Dobro je svjestan svih svojih potencijala i što je najvažnije – obdaren je nevjerojatnim strpljenjem koji mu garantira uspjeh. - Denis Krašković./
O autoru:
Denis Krašković rođen je 1972. godine u Zagrebu. U rodnom je gradu maturirao na Školi za primijenjenu umjetnost i dizajn gdje je i predavao na Kiparskom odjelu od 1996. do 2007. godine. 1994. diplomirao je na Kiparskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Od 2007. do 2017. godine bio je profesor na Likovnom odsjeku Umjetničke akademije Osijek gdje je predavao kolegije Kiparstvo i Umjetnost u javnom prostoru. 2010. Magistrirao je na Akademiji za likovno umetnost u Ljubljani. 2015. i 2016. godine bio je gost profesor na Kiparskom odsjeku Akademije za Glazbu i vizualne umjetnosti u Pečuhu (Mađarska). Dobitnik je više nagrada, između ostalih i Grand prix Salona mladih u Zagrebu 2000. godine. 2012. godine osvojio je drugu nagradu na natjecanju The Residents u Olomoucu u Republici Češkoj. 2015. godine osvojio je Grand prix na Zagorskom likovnom salonu. Izlagao je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Autor je 14 javnih skulptura od kojih su najpoznatije “Kit” na zagrebačkom jezeru Jarun, “Morž“ i “Janje“ ispred Arene u Zagrebu, te dvije monumentalne skulpture „Neandertalac“ u Krapini. Živi i radi kao slobodni umjetnik u Zagrebu.
Rad umjetnika i njegovog suradnika moći će se promatrati za vrijeme trajanja simpozija.
U ovim neizvjesnim vremenima zahvaljujemo se našim sponzorima i donatorima što su odlučili podržati naš najznačajniji umjetnički program. Glavni sponzor programa 50 obljetnice MKS-a i 42. Simpozija je Hrvatska elektroprivreda HEP d.d. a donatori su: Ministarstvo kulture, Istarska županija - Upravni odjel za kulturu i zavičajnost, Grad Labin i Općina Sv.Nedelja te TZ Grada Labina i TZ Općine Sv. Nedelja.
Udruga MKS korisnik je institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.
Službeni FB event:
42. Mediteranski kiparski simpozij