Pretraživanje

Grad Labin u kampanji „Otvorena vrata EU projekata“ povodom proslave 10. godine ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju

Petak, 30. Lipnja 2023. - 0:00

U subotu, 1. srpnja 2023. godine Republika Hrvatska obilježava desetu godišnjicu ulaska u Europsku uniju, a tim je povodom Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije pozvalo sve zainteresirane da i sami obilježe ovu značajnu obljetnicu na način da otvore svoja vrata zainteresiranim građanima i pokažu rezultate projekata, a u čemu sudjeluje i Grad Labin predstavljanjem nekoliko projekata kroz Virtualno predstavljanje uspješno okončanih EU projekata i onih u tijeku.

Neki od najznačajnijih EU projekata provedenih na području Grada Labina

Labin, poznat kao rudarski grad, uspješno je proveo projekt MINE TOUR u sklopu programa prekogranične suradnje INTERREG Slovenija – Hrvatska 2014. – 2020., a koji se fokusirao upravo na bogatu rudarsku baštinu i nasljeđe. Najvidljivija aktivnost svakako je bila statička obnova labinskog Šohta, koja se provodila tijekom 2020. godine, a promatračima je bila izuzetno zanimljiva obzirom da je tijekom radova bilo otvoreno rudarsko okno, a Šohtu su vraćene njegove „nove noge“ koje će ga nositi slijedećih sto godina. Osim toga, u sklopu projekta izdan je i zanimljiv turistički vodič na čak pet jezika putem kojeg se možemo upoznati s pričom o rudarskim gradovima Labinom i Litijom, a kojeg zaokružuje storytelling mapa po Labinu koja nas vodi kroz grad gdje je za svaku točku napisan kratki opis, na jednostavan i zanimljiv način, prepričavajući neku anegdotu ili povijesni događaj. Projekt je iznjedrio i kratki film u kojem možete uživati na kraju ovog teksta.

Labin je poznat i po svojoj simbiozi umjetničke i prirodne baštine, a koje se dodatno valoriziralo kroz projekt RECOLOR u periodu od 2019. do 2022. godine. Park skulptura Dubrova, jedno od najznačajnije točke susreta upravo prirode i umjetnosti, bio je polazište za ovaj projekt, koji je, osim dokumenata Strategije kulturno-turističke valorizacije Parka i Studije održivosti Parka, rezultirao i kreiranjem tzv. digitalnog kutka projekta RECOLOR, a koji sadrži mapu dislociranih skulptura na području Grada Labina, aplikaciju koja podrazumijeva integraciju svih informacija o projektu i odrađenih aktivnosti pilot akcije te izradu virtualne šetnje kroz Park i naš grad.

Zadnjih se godina posebice naglašava težnja Grada Labina u koordiniranom „spajanju“ tržišta rada i obrazovnog sektora, a upravo se to dodatno promišljalo i kroz razne aktivnosti provodilo u projektu USMJERI SE – Karijerno usmjeravanje nezaposlenih mladih i osnovnoškolaca s područja Labinštine. Najznačajnije aktivnosti provodile su se u labinskim osnovnim školama, a dijelom i u srednjoj školi, putem kojih su učenici sedmih razreda prošli sve faze profesionalnog usmjeravanja; od rješavanja raznih testova osobnih vještina i životnih preferencija do sudjelovanja u izvannastavnim aktivnostima i predstavljanja dostupnih srednjoškolskih usmjerenja. Osim toga, za škole je nabavljena i neophodna oprema i didaktički materijali poput Pop-up knjižnice, tableta, drona, 3D printera i slično.

Uvijek se rado ističe da je Grad Labin prijatelj djece pa se ovdje ne mogu zaobići ni izdašna ulaganja u energetske obnove zgrade Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“ Labin - Područne škole Kature te one u zgradu Dječjeg vrtića „Pjerina Verbanac“, a koje se provodilo u 2018., odnosno 2019. godini. Također, mnoga su dječja igrališta rekonstruirana i sanirana putem EU fondova, poput onog u ulici Giuseppine Martinuzzi u Rapcu, a koje je prvo tematsko – edukativno igralište na području Grada Labina, čiji je cilj očuvanje ribarske/maritimne tradicije i baštine te promicanje održivog ribarstva i akvakulture ribarstvenog područja FLAG-a Alba. I naselje Vinež dobilo je novo dječje igralište na lokaciji Novih kuća, a koje je financirano putem LAG-a Istročna Istra.

Mnogi su projekti fokusirani na održivi razvoj, na daljnje njegovanje zelene baštine, te je u kontekstu toga realiziran projekt Zelene navike za održivu Labinštinu, putem kojeg su tiskani mnogi informativno-edukativni materijali za građanstvo, poslovne korisnike i djecu. Projekt je pridonio razvoju svijesti građana Labinštine, a time i ostvarenju smanjenja proizvodnje komunalnog otpada te povećanju udjela odvojeno prikupljenog otpada.

DJI_0918.jpg (5.13 MB)   Labin_Park of Sculptures Dubrova_Two of them_Ratko Petrić_1984_photo Gloria Sellan.jpg (6.50 MB)
Igra GM4.jpg (4.53 MB)   VINEŽ VRTIĆ.jpg (109 KB)
VRTIC ENERG.png (314 KB)  KATURE ENERG.png (544 KB)

EU projekti u tijeku


Nadovezujući se na prethodno i na potrebu očuvanja našeg okoliša, Grad Labin trenutno provodi projekt MOREmo brinuti o MORU!, koji je fokusiran na akcije čišćenja plaža i podmorja u ljetnim mjesecima te na edukaciju osnovnoškolaca u pulskom Aquariumu, srednjoškolaca u Centru za istraživanje mora u Rovinju te na prodavače i posjetitelje labinske ribarnice. Osim toga, Grad Labin i logistički pomaže projekt labinskog Dječjeg vrtića Upoznajmo naše more, koji će, osim edukacije djece predškolske dobi, rezultirati i prigodnom tematskom slikovnicom morskog okoliša i digitalnom prilagodbe iste.

Još se dva projekta, namijenjenih prvenstveno našim najmlađima, usko tiču zaštite morskog okoliša i podizanja svijesti važnosti mora i svog bogatstva koje nam ono donosi. Projekt MORE – HVALA omogućio je novu opremu za vrtićke i školske kuhinje, a kuhinja matične zgrade OŠ “Ivo Lola Ribar” i potpunu renovaciju. Uz to, održane su i radionice o zdravoj prehrani za učenike nižih razreda labinskih osnovnih škola. Nadalje, naselje Kature dobilo je impresivno dječje igralište, koje svojom vizurom spaja bogate povijesti Labina, odnosno povezivanje povijesti rudarenja te blizine mora. Osim postavljanja tematskih dječjih sprava s motivom broda i morskih životinja, postavljene su i dvije edukativne table s osnovnim informacijama o povijesti ribarstva i zastupljenim morskim životinjama i organizmima.

Naposljetku, provode se i mnogi projekti, koji možda i nisu toliko vidljivi, a od velikog su značaja za sve nas. Projekt koji se godinama provodi i koji je još uvijek u tijeku tiče se pomoćnika u nastavi, a poznat je pod svojim nazivom Ravnomjerna socijalna i obrazovna inkluzija učenika s teškoćama u razvoju II (RAST II). Zahvaljujući istome zaposleno je 16 pomoćnika u nastavi koji pružaju podršku za 17 učenika s teškoćama u razvoju u dvije osnovne škole Matije Vlačića i „Ivo Lola Ribar“ i Centru Liče Faraguna.

Što nas očekuje u budućnosti?

U prvih šest mjeseci tekuće godine impresivno je za istaknuti da je Upravni odjel za gospodarstvo i EU projekte Grada Labina na razne EU natječaje i nacionalne javne pozive prijavio čak 23 projekta razne tematike: od izrade raznih planova/ studija prilagodbi klimatskim promjenama, civilne zaštite, novih rekonstrukcija dječjih igrališta pa do daljnje obnove i revitalizacije kulturnih spomenika, uspostavljanja novih tura outdoor turizma, rješavanja problema vezanih uz promet, stvaranja novih zelenih oaza i slično. Preostaje tek nadati se da će Europa prepoznati značaj ovih projekata, kako bi Grad Labin i dalje nastavio uspješan niz provedbe EU projekata.

VIDEO MINE TOUR
VIDEO RECOLOR