Pretraživanje

Labin: Najbolji grad za obrazovanje i mlade u vrhu je i po izdvajanju za stipendije – uveden jedinstven dualni model stipendiranja, a u osnovnim školama upravo započinje i program financijskog opismenjavanja

Srijeda, 09. Ožujka 2022. - 0:00

Portal gradonačelnik.hr nakon nedavno objavljene analize podataka Ministarstva financija objavio je priču o našem gradu koji je kako je analiza pokazala jedan od najbolje rangiranih gradova po izdvajanjima za stipendije. Tekst prenosimo u cijelosti:

Kako je to pokazala naša nedavna analiza podataka Ministarstva financija o izvršenju proračuna za 2020. godinu, jedan od najbolje rangiranih gradova po izdvajanju za stipendije je Grad Labin. Već treću godinu zaredom proglašavan najboljim srednjim gradom za obrazovanje i mlade u Hrvatskoj, Labin je za potpore svojim učenicima i studentima u analiziranoj godini per capita izdvojio 80,69 kuna. Ovaj pitoreskni istarski grad, između ostalog prepoznatljiv po bogatoj rudarskoj baštini, jednako se ističe i po proračunskim izdvajanjima za obrazovanje, broju visokoobrazovanih stanovnika te odgojitelja u vrtićima. Uz to, jedan je od tek devet hrvatskih gradova koji se može pohvaliti titulom Grada za mlade.

Tijekom prošle godine, Labin je uveo dualni model stipendiranja koji po prvi put dijeli deficitarna zanimanja na ona koja su tražena u lokalnom gospodarstvu i ona za kojima potrebu ima lokalni javni sektor. Kako je tada pojašnjeno iz labinske Gradske uprave, cilj uvođenja novog modela stipendiranja je omogućiti da financijske poticaje za obrazovanje dobiju upravo oni srednjoškolci i studenti koji se obrazuju za zanimanja koja su najtraženija na lokalnom tržištu rada kako bi se što više usmjerili u programe koji im jamče zapošljavanje i ostanak u vlastitom gradu. Grad Labin u međuvremenu je prilagodio i uvjete za  srednjoškolce i studente koje interesira ovakav vid stipendiranja te više nije nužno pohađanje završnih godina školovanja čime se proširio raspon kandidata za ove atraktivne stipendije koje iznose minimalno 1500 kn mjesečno za studente, odnosno 1100 kn mjesečno za srednjoškolce. Što se redovnih stipendija tiče, učenici mogu računati na 550, a studenti na 750 kuna mjesečne potpore s time da se prepoznaju i shodno tome nagrađuju najuspješniji studenti s prosjekom ocjena iznad 4,5 i učenici s prosjekom ocjena višim od 4,8 čime se redovna stipendija povećava i za 20 posto. To u konačnici znači da za neke studente stipendija iznosi oko 900 kuna mjesečno.

U Labinu je nedavno završen i EU projekt „Usmjeri se! – Karijerno usmjeravanje nezaposlenih mladih i osnovnoškolaca s područja Labinštine“, kojemu je cilj olakšavanje zapošljavanje te omogućavanje stjecanje novih znanja i efikasnih praksi. Bez obzira na završetak projekta najavljen je nastavak ove prakse kako bi se mladim ljudima pružila motivacija za ostanak, osiguralo zaposlenje te potaknuo demografski rast.

labin-natjecanje-1.jpg (63 KB)

Spomenimo i kako se već četvrtu godinu zaredom u jednoj labinskoj osnovnoj školi provodi Građanski odgoj, a u drugoj kreće početkom iduće školske godine za sve zainteresirane učenike viših razreda. Također, nedavno je najavljeno i uvođenje dodatnog programa unutar Građanskog odgoja u osnovnim školama, a riječ je o financijskom opismenjavanju mladih koji su osmislili upravo labinski srednjoškolski profesori, za što su prošle godine nagrađeni na nacionalnoj razini. Široj javnosti taj je program poznat pod nazivom Tonka ekonomka  te je objavljen i priručnik koji je koncipiran tako da prati mladu tinejdžericu tijekom odrastanja te je suočava s različitim odlukama na  životnom putu. Svakako, ovaj projekt lako bi se mogao precrtati u sve ostale odgojno-obrazovne institucije.

Nadalje, Grad Labin financira čak 12 grupa produženog boravka za učenike nižih razreda osnovnih škola, najviše od svih gradova u Istri, a kojeg polazi više od polovice svih učenika nižih razreda. Uz to, socijalnu osjetljivost Grad Labin pokazuje prema najranjivijim pripadnicima društva te provodi i EU projekt RAST kojim se učenicima s teškoćama u razvoju osiguravaju pomoćnici u nastavi i stručni komunikacijski posrednici kojih je ukupno u labinske dvije osnovne škole i Centru „Liče Faraguna“ zaposleno 15.

Dodajmo kako je u fazi izrade i novi petogodišnji Lokalni program za mlade, odnosno, prikupljaju se podaci putem online upitnika kojeg ispunjavaju mladi Labinjani između 15 i 29 godina, a kojima je program i namijenjen. Namjera je na taj način prikupiti jasnije i realnije uvide u potrebe, probleme, ali i potencijale mladih građana dok su ciljevi samog Programa definiranje smjernica za njihovo aktivno sudjelovanje u osiguravanju svih uvjeta koji im na lokalnoj razini zadovoljavaju potrebe na području obrazovanja, zapošljavanja stanovanja, brige o zdravlju, konzumiranja kulturnih i sportskih sadržaja, zabave, razonode i hobija.

skolarci.jpg (156 KB)

„Prihvatili mi to ili ne, sustav u kojem naša djeca odrastaju veoma je inertan i spor za naše najmlađe i slabo ih priprema za život; sve se toliko brzo mijenja da jedan ovakav odgojno-obrazovni sustav to ne može pratiti. Reforme na državnom nivou hvalevrijedne su, no ako mi sami na lokalnoj razini ne možemo ponuditi dodanu vrijednost, tada znači da ne osluškujemo dovoljno dobro. U Labinu se trudimo slušati, čuti, shvatiti i ponuditi taj dodatni „škalin“ (op.a. stepenicu), koji će mladima biti svojevrsna odskočna daska u njihovo buduće djelovanje i življenje. Sve ovo što radimo, a između ostalih aktivnosti istaknuo bih projekt karijernog usmjeravanja, kojeg smo prije dvije godine uveli među prvima u Hrvatskoj po uzoru na austrijski petofazni model usmjeravanja osnovnoškolaca, ili pak sasvim inovativni model dualnog stipendiranja koji nam je još uvijek u tijeku – sve to ide u prilog tome da itekako radimo na tome da našoj djeci omogućimo maksimalno iskorištavanje svih mogućnosti. Razvili smo sustav u kojem „pratimo“ svako dijete od njegovih osnovnoškolskih dana pa do mature ili diplome, ovisno o tome koliko se nalazi u našem sustavu stipendiranja, i to naravno u partnerstvu s našim školama. Smatram da mlade treba pratiti na njihovom putu, poslušati sve ono što nam direktno ili neizravno kažu i, poput krojača koji kroji odijelo po mjeri, stvarati mjere namijenjene upravo toj ciljanoj skupini. Otvarati im mogućnosti, djeci i mladima, da s pravim izborom obrazovanja ostanu i zaposle se u svom gradu; da tu naša djeca odgajaju svoju djecu. Vjerujem da možemo samo rasti jer stvorili smo kvalitetan kružok svih bitnih dionika – gradske uprave, gospodarstvenika, školstva i mladih, koji postojeći model mogu samo nadograđivati“ –  rekao nam je gradonačelnik Valter Glavičić.