Pretraživanje

Labin vidim kao grad koji će imati sve na razini europskog grada 21. stoljeća

Utorak, 18. Kolovoza 2020. - 0:00

Povodom obilježavanja Dana Grada Labina, Glas Istre objavio je zanimljiv intervju s gradonačelnikom Valterom Glavičićem kojeg prenosimo u cijelosti:

Vjerujem da je Istra pokazala da je korak ispred u svemu pa tako i u borbi s koronavirusom. Hrvatska je trenutno najsigurnija zemlja na Mediteranu, a Istra najsigurnija regija u Hrvatskoj. Razlog tome je upravo u odgovornom pristupu svih nas zajedno * Digitalizacija kompletnog sustava i dodatno otvaranje kompletnog javnog sektora prema građanima nešto je čemu ćemo i dalje težiti. Nekoliko ključnih projekata za razvoj grada je u vrlo visokoj fazi pripreme, postavili smo jake temelje za idućih pet godina

Labin je nesumnjivo zadnjih godina grad u usponu. Nedavno su objavljeni rezultati za 2019. godinu u kojoj FINA iznosi podatke o najvažnijim gospodarskim parametrima. Svi su ti podaci vidljivi na www.labin.hr i svakom su građaninu dostupni u aplikaciji Labin na dlanu. U Labinu se radi o vrlo interesantnim izvoznim rezultatima, investicijama, prihodima, broju zaposlenih te broju poduzetnika. Tako se iz podataka vidi da se u tom gradu upravo proizvodna djelatnost razvija velikom brzinom. Izvoz labinske industrije, gdje je u zadnje vrijeme izgrađeno nekoliko novih tvornica, prošle je godine iznosio skoro 700 milijuna kuna, a primjerice 2015. bio je oko 300 milijuna kuna. Isto tako investicije su u 2019. dostigle više od 200 milijuna kuna, a prije pet godina bile su na razini 50-ak milijuna kuna. Broj poduzetnika i broj zaposlenih raste iz dana u dan, a u planu su i neke nove investicije.

Labin je izabran i za najbolji grad u Hrvatskoj u kategoriji obrazovanja i mladih u izboru Jutarnjeg lista. Labinjani su lani izborili status zaštićenog nematerijalnog kulturnog dobra za svoju labinjonsku cakavicu na koju su toliko ponosni.

Poveznica s kulturom

- Izgradnja doma za starije u Labinu traje već desetljećima. U kojoj je fazi taj projekt?

- Naši sugrađani treće životne dobi izgradili su Labin ovakvim kakvim ga danas svi imamo. Upravo zato s punim su pravom zaslužili da im osiguramo toliko željeni i očekivani dom za starije. Financiranje izgradnje osigurano je povoljnim kreditom, za čije su potpisivanje prethodno dali suglasnost Gradsko vijeće i hrvatska Vlada. Nakon toga je pokrenut postupak javne nabave, i od više pristiglih ponuda, ekonomski najpovoljnija bila je ponuda tvrtke Deconte s kojom je nedavno potpisan i ugovor. U tijeku je natječaj za stručni nadzor, kao i postupak provođenja geodetskog elaborata. Vjerujem da ćemo na zadovoljstvo svih nas s početkom gradnje početi do kraja godine.

- Zgrada gradskoga kina i osnovne umjetničke škole naprosto vapi za obnovom. Nedavno je obznanjena vijest o dovršetku glavnoga projekta. Kakvi su planovi s time, kao i s ostalim ulaganjima u kulturu?

- Labin je uvijek imao posebnu poveznicu s kulturom i stoga ne čude naša ulaganja u obnovu objekata nužnih za nastavak aktivnosti u kulturi. Obnovili smo naše Malo kazalište, a sada je na redu obnova zgrade na usponu za Stari grad, koju Labinjani od milja zovu zgrada kina. U njoj je, osim gradskog kina, smještena i Osnovna umjetnička škola koju pohađa više od 300 polaznika, a koja je svakim danom sve bolje organizirana i ima pravi potencijal za razvoj u srednjoškolsku instituciju. Raduje činjenica da je gotov glavni projekt rekonstrukcije, predan je zahtjev za građevinsku dozvolu koju očekujemo već u rujnu. Nadalje, Mediteranski kiparski simpozij na Dubrovi ovih dana doživljava novu renesansu, a upravo je Grad kroz svoju Turističku zajednicu u zadnje dvije godine puno pripomogao revitalizaciji te impozantne izložbe na otvorenome. Pri kraju je izrada nove strategije razvoja kulture koja će biti temelj dodatnog zamaha u idućem razdoblju.

 

- Za Labin kažu da je na sportskoj karti Istre ono što Split predstavlja u Hrvatskoj. Kako ćete pratiti potrebe u sportu u ovim neizvjesnim vremenima?

- Prije svega moram pohvaliti sjajnu suradnju s velikom sportskom zajednicom u Labinu. Više od 1.800 aktivnih članova u preko 30 klubova s jedne je strane ponos grada, a s druge velika obaveza. Zadnjih godina uložilo se puno u sportsku infrastrukturu, izgrađen je sportski centar „Franko Mileta“ sa dvije moderne dvorane, zatim je napravljena boćarska dvorana, gotov je projekt rekonstrukcije gradskog stadiona i ishodovana građevinska dozvola. Na nama je da i dalje osiguramo funkcioniranje sporta, i to na način da je uvijek prioritet ulaganje u mlađe dobne skupine. Osnivanje labinske škole rukometa, na čelu sa Adrijanom Prosenjak, dobar je primjer toga. Ne sumnjam da je ulaganje u sport investicija u budućnost i primarni cilj je rad s mladima te stvaranje kvalitetnih sportaša, ali prvenstveno razvoj kvalitetnih mladih ljudi. Dat ćemo sve od sebe da tako i ostane, dakako u skladu s mogućnostima.

Sjaj Rapca

- Duž naselja Rabac u zadnje dvije godine odrađen je niz infrastrukturnih projekata. Građani kažu da je konačno riješen veliki problem parkinga u sezoni. S druge strane žale se da i dalje nije donesen urbanistički plan uređenja naselja Rabac?

- Sigurno je da, ukoliko želimo imati pravilan razvoj Rapca, bez donošenja UPU-a to neće biti moguće. Stoga nam je ovih dana sve usmjereno upravo na to, tako da 20. kolovoza počinje ponovno javna rasprava, a samo donošenje očekujemo u iduća tri ili četiri mjeseca. Održivi razvoj je ono što svi proklamiramo, a prijedlog urbanističkoga plana rađen je upravo u skladu s time. Drago mi je da su Rapčanke i Rapčani prepoznali našu želju da uredimo mjesto, puno toga je odrađeno upravo na prijedlog i uz sugestije građana, i svima im se zahvaljujem na tome. Mislim da je još puno posla pred nama, ali svakim danom Rabac vraća svoj sjaj, epitet bisera Kvarnera i top destinacije.

- Sustav odvodnje česta je tema političkih prepucavanja na Labinštini, sukoba između oporbe i vladajućih, pa čak i sukoba među jedinicama lokalne samouprave. Stječe se dojam da je prekretnica nastala upravo Vašim nastojanjem da se dogovori rješenje koje će zadovoljiti sve sukobljene strane?

- Ogroman je napor uložen da se postigne konsenzus sviju nas. To je bio najteži korak, jer je projekt stao zbog puno meni osobno nerazumljivih razloga. Krenuli smo de facto iz čiste nule i uspjeli naći zajedničko rješenje. Nakon što su jedan sličan projekt u Sloveniji zajedno obišli vijećnici Raše i Labina, krenulo se u izmjene prostornih planova. To je dovršeno u proljeće ove godine, a nakon toga predan je elaborat zaštite okoliša nadležnom ministarstvu. Očekujemo da ćemo suglasnost dobiti ovih dana, a nakon toga počinjemo i s projektiranjem. Rok projektiranja je 18 mjeseci tako da nakon toga raspisujemo natječaj za izgradnju sustava i počinjemo s radovima.

- Pandemija je nešto što nas sve muči i izaziva puno nedoumica. Jedan ste od rijetkih koji od prvoga dana otvoreno progovara o tome, a svi pamtimo Vaše pismo premijeru Andreju Plenkoviću u kojem ste prvi tražili zatvaranje škola i vrtića. Kako danas vidite rasplet situacije s Covidom-19?

- Jedino što je sigurno je to da je teška i neizvjesna zima pred nama. Smatram da se samo kao zajednica možemo kvalitetno nositi s vremenom pred nama, a ključ svega je povjerenje. Iznošenje točnih i istinitih podataka neki puta zna biti dvosjekli mač, ali siguran sam da je istina uvijek najjače oružje. Stalna dvosmjerna komunikacija s građanima je u ovome trenutku najbitnija. Vjerujem da je Istra pokazala da je korak ispred u svemu pa tako i u borbi s koronavirusom. Hrvatska je trenutno najsigurnija zemlja na Mediteranu, a Istra najsigurnija regija u Hrvatskoj. Razlog tome je upravo u odgovornom pristupu svih nas zajedno.

Ogroman iskorak

- Kako se labinsko gospodarstvo nosi s posljedicama pandemije?

- Često pričamo o tome kako si nitko ne smije dozvoliti ovisnost o samo jednoj gospodarskoj grani, konkretno u našem slučaju - o turizmu. Naš pogled iskazujemo kroz konkretne akcije: upravo smo u doba najvećeg lockdowna investirali u novu infrastrukturu u Poslovnoj zoni i na taj način osigurali otvaranje nove tvornice koja će u konačnici zaposliti novih 90 radnika. U ovom trenutku u Poslovnoj zoni Vinež radi više od 900 djelatnika, otprilike isto toliko koliko ih radi u turizmu u Rapcu. Ovom prilikom najavljujem i nove investicije u proizvodne djelatnosti i siguran sam da je to jedini pravi put za Labin, ali i širu zajednicu. Da ne zaboravim napomenuti da su upravo u vrijeme lockdowna naše tvornice imale čak i rekordnu proizvodnju.

 
- Labin ima poseban odjel za europske projekte.

- Uvijek ponavljam činjenicu da je Hrvatska loše iskoristila potencijal europskih fondova u razdoblju 2013. -2020. Razloga za to je više, a glavni je da je uljuljkana birokracija u državnom aparatu bila previše troma i prekomotna da se bori sa zahtjevnim pisanjima dokumentacije za EU projekte. Zbog toga smo mi oformili novi tim sastavljen od mladih, sposobnih i ambicioznih ljudi željnih izazova. Prve dvije godine polučili su odličan rezultat, Labin je u vrhu po prijavljenim i provedenim projektima. Napravljen je ogroman iskorak, ali najviše od svega veseli da smo spremni za novo financijsko razdoblje koje je pred nama. Rekonstrukcija labinskog šohta sjajan je primjer kvalitetnog rada novoga odjela.

Intenzivan tempo

- U četvrtoj ste godini mandata. Kako biste opisali prethodno razdoblje i kako vidite budući razvoj grada?

- Vrijeme iza nas proteklo je u vrlo intenzivnom tempu u kojem je trebalo u hodu preuzeti veliki sustav, snimiti ga i poboljšati u okvirima koje dozvoljava kruta zakonska regulativa. Mislim da je svima jasno da su postavljeni visoki ciljevi i kriteriji, a novonastala situacija je samo ubrzala stvari. Proces je još u tijeku, u idućih nekoliko mjeseci desit će se još nekoliko kadrovskih promjena u nekim gradskim firmama i ustanovama, a vjerujem da ćemo prionuti i novom, već drugom u ovom mandatu, ustrojstvu, odnosno sistematizaciji radnih mjesta u gradskoj upravi. Digitalizacija kompletnog sustava i dodatno otvaranje kompletnog javnog sektora prema građanima nešto je čemu ćemo i dalje težiti. Nekoliko ključnih projekata za razvoj grada je u vrlo visokoj fazi pripreme, postavili smo jake temelje za idućih pet godina. Labin vidim kao grad koji će imati sve na razini europskog grada 21. stoljeća. Zahvaljujem se građanima na podršci. Samo slušajući jedni druge možemo zajedno nastaviti razvijati grad.

 
Dom za starije Labin

 - kapitalni projekt Grada Labina

 - kapacitet: 50 – 63 korisnika, plus 20 dnevnih korisnika

 - dom za starije, dnevni centar, odjeli za palijativnu skrb i oboljele od Alzheimera

 - potpisan je ugovor o gradnji vrijedan 22.688.952,32 kuna (bez PDV-a)

 - izgradnja kreće do kraja godine

Dom za starije 2.jpg (1.14 MB)
 

 

Umjetnička škola Matka Brajše Rašana Labin (gradsko kino)

- dovršen projekt rekonstrukcije zgrade Umjetničke škole Matka Brajše Rašana Labin i gradskog kina
 
- u tijeku je postupak ishođenja građevinske dozvole (rujan 2020.)

- projekt će prijaviti na najavljeni natječaj za energetsku obnovu javnih zgrada – bespovratna sredstva u iznosu od 40 posto investicije

 - procijenjena vrijednost   prve faze radova (rekonstrukcija i energetska obnova) 19.000.000,00 kuna (s uključenim PDV-om)

KINO 2.png (2.09 MB)

 

Poslovna zona Vinež

  - Novation tech Labin
     
     - nova proizvodna hala tvrtke NovationTech

     - proizvodnja dijelova od karbonskih vlakana za poznate svjetske brendove (Formula 1, BMW, Mclaren Mercedes)

      - novih 90 radnih mjesta

NovationTech1.JPG (253 KB)