Hrvatska mreža zdravih gradova obilježava 20. svibnja nacionalni Dan zdravih gradova, nizom prigodnih aktivnosti kojima ce gradovi i županije, clanovi Mreže predstaviti svoje programe promicanja zdravlja. Projekt „Zdravi grad“ pokrenut je 1986. godine kao razvojni projekt Ureda za Europu Svjetske zdravstvene organizacije. Projekt afirmira holisticku prirodu zdravlja, ukazujuci na meduovisnost fizicke, duševne i socijalne dimenzije zdravlja. Polazi od pretpostavke da se zdravlje može postici zajednickim naporima pojedinaca i skupina koje žive u gradu te stoga želi potaknuti aktivnije ukljucivanje gradana u sve aktivnosti u gradu koje mogu imati utjecaj na zdravlje.
Dan zdravih gradova službeno se obilježava od 2003. godine i prigoda je gradskim i županijskim vlastima za pokazivanje svojih aktivnosti na poboljšanju zdravlja svojih gradana. To je takoder prigoda brojnim nevladinim organizacijama i volonterima za predstavljanje svojih aktivnosti i programa. Projekt „Zdravi grad“ temelji se na strategiji „Zdravlje za sve“ i nastoji poboljšati urbano okruženje u kojem ljudi žive, rade ili se školuju te tako unaprijediti njihovo fizicko, duševno i socijalno blagostanje.
Strateška nacela zdravih gradova su:
1. Multisektorski pristup, prema kojem pitanje zdravlja nije samo stvar sustava zdravstva vec i svih srodnih i razvojnih sustava u društvu.
2. Aktivno sudjelovanje gradana (samopomoc, uzajamna pomoc, mogucnost odlucivanja o zdravlju i dr.).
3. Briga za okolinsko zdravlje (biološka, fizicka i socijalna okolina) – pravo i dužnost gradana da žive u estetski i ekološki kvalitetnom okolišu.
Danas koristite stepenice umjesto lifta, pijte vodu umjesto gaziranih pica, provozajte se biciklom po kvartu, pješacite stanicu-dvije do radnog mjesta umjesto vožnje autom ili autobusom. Obilježite Dan zdravih gradova malim i jednostavnim koracima. Grad Labin i ove se godine brojnim aktivnostima ukljucuje u obilježavanje Dana hrvatskih zdravih gradova.