Pretraživanje

Obilježavanje Dana sindroma Down

Petak, 20. Ožujka 2015. - 13:38

Down-ov sindrom je genetski poremecaj koji je uzrokovan prisutstvom jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku zaceca. Kromosomi su sicušne nakupine bjelancevina u svakoj stanici ljudskog organizma. Oni prenose sve nasljedne karakteristike. Na svakom kromosomu nalaze se tisuce gena u kojima su zapisane sve naše nasljedne osobine u formi DNA. Kromosomi dolaze u paru i u svakoj stanici se nalaze 23 para (46 kromosoma ukupno). U svakom paru jedan kromosom potjece od majke, a jedan od oca.

Uzrok Down-ovog sindroma otkrio je 1959. godine francuski geneticar, prof. Jerome Lejeune. Na 21. paru kromosoma otkrio je još jedan kromosom viška, umjesto 2, tu se nalazilo 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma.

Takav poremecaj nalazi se kod svakog covjeka s Down-ovim sindromom. Nije ga moguce izmijeniti, niti lijeciti. ''Sindrom'' je naziv za skup zajednickih znakova i karakteristika, a ime ''Down'' potjece od imena engleskog lijecnika Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronaden uzrok poremecaja. Ljudi s Down-ovim sindromom imaju odreden stupanj poremecaja u razvoju (mentalni hendikep). Stupanj poremecaja varira od osobe do osobe i nemoguce je odmah poslije poroda ustanoviti koji ce stupanj poremecaja dijete kasnije imati.

Ucenici i djelatnici Centra Lice Faraguna su se pridružili obilježavanju  Dana sindroma Down koji se službeno obilježava 21. ožujka. Veselju nije bilo kraja dok su birali i oblacili razlicite carape.