Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se obilježava 3. prosinca zamjenica gradonačelnika Labina Eni Modrušan sa suradnicima danas je upriličila prijem za predstavnike Udruge osoba s invaliditetom, Centra za inkluziju i podršku u zajednici, Centra „Liče Faraguna“ i Udruge hrvatskih vojnih invalida Domovinskog rata (HVIDRA).
Ujedinjeni narodi 3. prosinca proglasili su Međunarodnim danom osoba s invaliditetom. Povijest ovog Međunarodnog dana seže još u 1956. godinu kada se u Belgiji dogodila rudarska nesreća koja je ostala zapamćena kao nesreća s najvećim brojem ljudskih žrtava u nekom rudniku ugljena. Naime, cilj obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom je postizanje boljeg razumijevanja problema invaliditeta u široj društvenoj zajednici te ostvarenja svih prava koje osobe s invaliditetom imaju, kao i njihove potpune uključenosti u društvo u kojem žive.
O aktivnostima grada govorili su pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti Donald Blašković i pročelnica Upravnog odjela sa samoupravu i opće poslove Loreta Blašković. Po prvi put su dodijeljene zahvalnice osobama koje su učinile korak više kako bi olakšale i podigle kvalitetu života osoba s invaliditetom u Labinu. Na prijedlog Centra Liče Faraguna zahvalnice za nesebičan rad i potporu djeci s teškoćama u razvoju u 2015. dobili su Daniel Zahtila, Predrag Ljuna i Kristian Stojić, a za stručan doprinos pri uspostavi i razvoju novog projekta za osobe s teškoćama u razvoju u lokalnoj zajednici u 2015. Sportska zajednica Grada Labina za projekt „Obuka neplivača Aqua Albona“. Na prijedlog HVIDRE za rad s osobama s invaliditetom u udruzi zahvalnicu je dobio Enio Petrić.
Ovom prigodom, udruge proizašle iz Domovinskog rata i Udruga osoba s invaliditetom potpisale su Sporazum o suradnji i korištenju prostorija Doma hrvatskih branitelja za provođenje svojih aktivnosti. Pozitivan je ovo primjer kako udruge zajednički mogu uspješno raspolagati gradskim prostorima i stvoriti temelje za daljnji razvoj.
Aktivnosti Grada Labina u radu s osobama s invaliditetom
Podsjetimo je da je intenzivnija skrb za invalidne osobe i osobe s poteškoćama u razvoju u Labinu započela je 2004. godine osnivanjem Udruge za osobe s invaliditetom Labin. Od tada po do danas učinjeni su brojni koraci u dizanju kvalitete života osoba s invaliditetom. Osobe s invaliditetom u Labinu uključene su u programe Centra za inkluziju i podršku u zajednici kroz dnevnu i radnu okupaciju, a brojni pomaci učinjeni su i u uklanjanju fizičkih barijera u gradu. Od 2009. godine u Labinu djeluje udruga Centar za inkluziju i podršku u zajednici koji provodi program „Naša dnevna zajednica“ u prostorijama Centra „Liče Faraguna“ Labin za osobe s intelektualnim teškoćama. Osim toga, kroz projekt Labin Zdravi grad osiguravaju se sredstva za održavanje Radionice za djecu s posebnim potrebama jednom tjedno koju održava učitelj defektolog u prostorijama Centra „Liče Faraguna“. Centar za inkluziju i podršku u zajednici i Grad Labin uz financijsku potporu Hrvatskog zavoda za zapošljavanja pokrenuli su 2011. godine projekt „IN.promo – uključivanje osoba s intelektualnim teškoćama na otvoreno tržište rada”. U sklopu projekta formiran je posebni pogon, Radno-zaštitna jedinica za zapošljavanje osoba s invaliditetom gdje je danas zaposleno 8 osoba s invaliditetom s područja Grada Labina i okolice na šivačko – krojačkim poslovima (šivanje i oslikavanje raznih oblika platnenih vrećica, radne odore, plahti, pregača, papuča i sl.).
Foto: Radio Labin, 5portal
Prilozi