Centar za inkluziju i podršku u zajednici kao prijavitelj, te partneri Grad Labin, Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre i Udruga za promicanje stvaralaštva Art studio, započeo je 1. srpnja 2015. provedbu projekta „Život pun mogućnosti“. Pridruženi suradnici na projektu su Istarska županija, Centar za socijalnu skrb Labin, Centar za socijalnu skrb Pula, Volonterski centar Istra. Tok aktivnosti navedenog projekta najavili su danas na konferenciji za medije Eni Modrušan, zamjenica gradonačelnika Labina, Jovana Prusac Fabris iz Centra za inkluziju i podršku u zajednici te Branko Franković, voditelj programa organske poljoprivredne proizvodnje u Labinu.
Opći cilj projekta je unaprijediti zapošljivost osoba s intelektualnim teškoćama u Istarskoj županiji razvojem novih socijalnih usluga koje nedostaju u zajednici. Specifični cilj projekta je povećati kompetencije za tržište rada i zapošljivost osoba s intelektualnim teškoćama razvojem dnevnih radnih aktivnosti te jačanjem aktivnog sudjelovanja u zajednici. Kroz 14 mjeseci provedbe projekta očekujemo ostvarenje slijedećih projektnih rezultata:
- pokrenut rad Centra za radnu inkluziju s dnevnim programom radnih aktivnosti osoba s intelektualnim teškoćama
- razvijena podrška u aktivnom uključivanju osoba s invaliditetom u zajednicu
- upoznata javnost s projektom i diseminirana dobra praksa projekta.
Ukupni proračun projekta iznosi 1.458.765,00 kuna, pri čemu 85% su sredstva Europskog socijalnog fonda, a 15% sredstva Državnog proračuna. Projekt se provodi u okviru Operativnog programa “Razvoj ljudskih potencijala 2007-2013”, prioritetne osi 2 – Jačanje socijalnog uključivanja i integracija osoba u nepovoljnom položaju, a u okviru Poziva “Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – faza 3”. U 6 sredina na području Istarske županije formirane su službe podrške s ciljem povezivanja zainteresirane organizatore volontiranja (organizacije civilnog društva, javne ustanove i organizacije) sa zainteresiranim osobama s intelektualnim teškoćama za volontiranje. Od početka provedbe projekta o programu volontiranja osoba s intelektualnim teškoćama informirano je preko 70 organizacija te uključeno preko 20 volontera s invaliditetom.
U sklopu projekta odvijaju se i dnevni programi za osobe s intelektualnim teškoćama koji se provode u Puli i Labinu: program organske poljoprivredne proizvodnje i program umjetničko-obrtničkih aktivnosti. U sklopu programa umjetničko-obrtničkih aktivnosti izrađuju različite ukrasne i uporabne predmete, a u sklopu program organske poljoprivredne proizvodnje na dvije parcele u Labinu i Puli zasađene su poljoprivredne kulture u zemlji te u uzidgnutim gredicama. Cilj je kod osoba s intelektualnim teškoćama razviti radne navike i socijalizirati ih u radnoj sredini te steći nova znanja i vještine čime će unaprijediti svoje kompetencije za tržište rada i zapošljivost.
Drugi festival Život pun mogućnosti, Labin
Partnerske organizacije na projektu Život pun mogućnosti 9. lipnja 2016. organiziraju drugi festival u okviru projekta koji je posvećen radnoj inkluziji osoba s invaliditetom s naglaskom na osobe s intelektualnim teškoćama.
U polivalentnoj dvorani Gradske knjižnice Labin s početkom u 10,00 sati, u sklopu individualnih prezentacija izlagat će predstavnici Grada Labina, Udruge INPROMO, socijalne zadruge u osnivanju, Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Obrtničke komore Istarske županije, projekta TRIP B i 3 volontera.
Nakon toga predviđena je panel rasprava. U sklopu Festivala na poljoprivrednim zemljištu u Labinu održat će se javna prezentacija projekta. Na labinskoj Gradskoj tržnici i u Gradskoj knjižnici bit će postavljeni info punktovi na kojima će se građani moći informirati o projektu i to u vremenu od 10-12 sati te od 16-18 sati.
Program organske prizvodnje
Volontiranje u Srednjoj školi Mate Blažine
Prilozi