Promovirana likovna monografija "20. godina Labinskog uzleta likovnosti"
Četvrtak, 18. Kolovoza 2016. - 0:00
U čast dana Grada Labina u Gradskoj loži , u utorak, 11. kolovoza promovirana je monografija „20 godina Labinskog uzleta likovnosti“ i otvorena izložba otkupljenih radova s ove likovne manifestacije.
O monografiji i Labinskim uzletima likovnosti govorile su Branka Arh, urednica i Gorka Ostojić Cvajner, recezentica monografije.
Uzlet je osiguravao mjesto i život u prostoru suvremene hrvatske umjetnosti. Okupljao je one priznate, etablirane i odane Labinu, vrsne umjetnike koji se često pojavljuju na hrvatskoj i međunarodnoj likovnoj sceni te uz njih mlade, željne afirmacije. Svaki je Uzlet bio nova situacija, nepredvidljiva, uvijek s drukčijim rezultatom, uvijek s drukčijim skladom razlika, kao novo biće. Prepoznavao je kreativnost i ozbiljna mjerila, sažimao provjerene vrijednosti i vitalnost koja Labin smješta usred likovnih događanja ne samo Istre. Nije se zatvorio u lokalne okvire, već je uvijek iznova iznalazio načine da se uklopi u jedinstvenu hrvatsku umjetničku scenu. Nije bio tek smotra likovnog djelovanja labinskih umjetnika, već rezime stvaralačkog iskustva, mogućnosti i znanja, specifična manifestacija s koncepcijom i ciljem, s jasno artikuliranim izložbama na otvorenom u harmoniji s prostorom gradske lože i čitave povijesne jezgre. Radilo se o nastojanju da izložba recentne labinske likovne produkcije ponudi vizuru zaokružene cjeline koju definira prostor, ali da istodobno usmjerava pogled na pojedinačna autorska ostvarenja. Loža kao prostor za umjetnost i za publiku nudila je interakciju i dijalog, percepciju umjetničkog djela i stvaralačkog čina, osobiti doživljaj suvremenog likovnog života. Uzlet je nosio senzibilnost, živost i kontinuitet labinskog likovnog fenomena. Likovne vrijednosti i posebnosti pronosili su autori sami“, rekla je Branka Arh, koja nakon Gorke Ostoijić Cvajner i Nataše Šegota Lah, vodi labinsku uzlet likovnosti dugih 18 godina.
Prva kuratorica LUL-a Gorka Ostojić je naglasila je kako se ove, 2016. godine, zaokružuju dva decenija labinskih likovnih uzleta, likovne manifestacije koju je 1997. godine pod stalnim pokroviteljstvom Grada Labina utemeljio akad. kipar i slikar Josip Diminić sa suradnicima. „Održavala se revno svake godine kao revijalna ili tematsko-problemska grupna izložba, čiju su kreativno-tvorbenu bazu činili lokalni umjetnici sa često priključenim umjetnicima koji su boravili u Labinu ili na Labinštini. LUL je iz godine u godinu brojem umjetnika rastao, podmlađivao se putem, ali se i s dignitetom i zahvalnošću opraštao s onima koji uvijek odlaze prerano“.
U pozdravnom govoru labinski gradonačelnik Tulio Demetlika kazao je kako je grad Labin oduvijek grad kreativnih i inovativnih ljudi, naglasivši kako možemo biti još uspješniji i još jači u zajedništvu. Upravo je ova monografija poklon svima njima bez kojih bi ovaj grad bio puno siromašniji.
U monografiji „20 godina labinskog uzleta likovnosti“ imenovani su svi autori među kojima su: Josip Diminić, Mirta Diminić, Jasna Maretić, Goran Čvrljak, Mate Čvrljak, Vera Kos, Paliska Karlo Paliska, Anessa Alagić Negri, Tea Bičić, Ivona Verbanac, Vinko Šaina, Jelena Batelić, Narcisa Adalgisa Škopac, Ester Kranjac, Davorka Vadanjel, LjiljanaVlačić, Denis Licul, Emil Bobanović Ćolić, Orlando Mohorović, Alen Floričić, Zdravko Milić, Sanja Švrljuga Milić, Quintino Bassani, Beti Kranjčević, Renato Percan, Eni Blašković, Rosana Zupičić Smoković, Katja Ćus, Gloria Sellan, Sunčana Simichen, Alida Blašković, PaolaValeria Bonamassa, Marijana Smolić, Milenko Dundara, Zdravko Đerek, Tamara Jan Blažević, Augusta Kokot, Eugen Kokot, Branko Mohorović-Ticić, Nada Pavlović Bađura, Berislav Bađura, Peruško Bogdanović, Dario Plazibat, Luka Sinković, Alida Srblin, Josip Srblin i Dubravka Babić.
Svečanost promocije uveličala je, izvedbom dviju skladbi dramska umjetnica Leonora Surian.