U srijedu, 06. svibnja otvorena je u Gradskoj galeriji Labin izložba Labinski umjetnici u fundusu Zbirke umjetnina Grada Pule. Izložba je u organizaciji Gradske galerije Labin u suradnji sa labinskim Narodnim muzejem postavljena povodom 35. obljetnice obilježavanja Medunarodnog dana muzeja. Izložbu je pred mnogobrojnom publikom otvorio gradonacelnik Grada Labina, Tulio Demetlika. Nakon kratkog uvoda Tee Bicic, koordinatorice programa Gradske galerije Labin, o Labinskim atelierima govorio je Vedran Kos, voditelj i kustos Narodnog muzeja Labin koji je ujedno i autor teksta u deplijanu koji prati izložbu.
U Labinu stvara oko 40 umjetnika što je impozantna brojka za grad velicine Labina. Na predstavljenoj izložbi nisu izloženi radovi svih labinskih umjetnika vec onih ciji se radovi nalaze u vrijednoj Zbirci umjetnina Grada Pule, a to su: Quintino Bassani, Emil Bobanovic Colic, Mate Cvrljak, Josip Diminic, Jasna Maretic Diminic, Alen Floricic, Eugen Kokot, Beti Kranjcevic, Zdravko Milic, Orlando Mohorovic, Karlo Paliska, Renato Percan, Branko Mohorovic Ticic, Vinko Šaina i Ivona Verbanac. U fundusu zbirke umjetnina Grada Pule u respektabilnom broju zastupljeno je 14 labinskih autora sa 58 likovnih radova.
Tri kata izlagackog prostora Gradske galerije Labin ispunjena su za ovu priliku sa 40-ak radova od kojih najraniji datira iz 66. godine prošlog stoljeca, a najrecentniji iz nedavne 2012. godine. U postavu izložbe kojeg potpisuje Tea Bicic, predstavljene su skulpture, slike, graficki listovi, jedan video rad, print i primjerak specificnog kalendara za 1974. godinu u minijaturi za koji txt na labinskom dijalektu potpisuje Zdenka Viškovic, a ilustracije u svilotisku Josip Diminic.
Najstariju generaciju likovnih umjetnika na izložbi predstavljaju Josip Diminic, Karlo Paliska, Quintino Bassani, Renato Percan, Eugen Kokot, Emil Bobanovic Colic i Mate Cvrljak. Navedeni umjetnici cine nezaobilazan dio Labinskih ateliera, neformalne skupine akademski obrazovanih likovnih umjetnika koji su rodom ili boravištem bili ili jesu vezani za Labin. Prva izložba Labinskih ateliera održala se u galerijskom prostoru Narodnog muzeja Labin 28. travnja 1968. Zdravko Milic, Orlando Mohorovic, Branko Mohorovic – Ticic i Vinko Šaina pripadnici su srednje generacije likovnih umjetnika zastupljenih u fundusu Zbirke umjetnina Grada Pule. Navedeni autori naknadno se pridružuju Labinskim atelierima, te zajedno sa osnivacima nastupaju po galerijama i muzejima Istre i domovine. Posljednji zajednicki nastup imali su 1982. godine u Idriji. Najmlada generacija umjetnika zastupljena je izuzetnim autorima koje predvodi poznati multimedijalni umjetnik Alen Floricic. Kao najmlade autorice, zastupljene su sa radovima Ivona Verbanac i Beti Kranjcevic.
Respektabilan broj labinskih umjetnika i njihovih radova zastupljenih u Zbirci umjetnina Grada Pule, kao i u ostalim galerijama u domovini i inozemstvu, svjedoci o izuzetnom likovnom potencijalu koji ima Grad Labin i o visokoj likovnoj vrijednosti ostvarenja labinskih autora." (Vedran Kos, iz predgovora u deplijanu izložbe). Eros Cakic, voditelj Zbirke umjetnina Grada Pule i savjetnik za galerijsku djelatnost Grada Pule ukratko je predstavio bogatu Zbirku koja broji preko 3000 umjetnickih djela i time je jedna od najbogatijih zbirki u Istri, a i šire te je u svom govoru istaknuo dugogodišnju dobru suradnju Labina i Pule u kulturnom sektoru.
Izložbu u Gradskoj galeriji Labin može se pogledati do 30. svibnja svakodnevno osim nedjelje od 10 do 14 sati.
Povodom obilježavanja Europske noci muzeja, 16. svibnja Gradska galerija Labin biti ce otvorena od 10 do 14 i od 20 do 24 sata, a na Medunarodni dan muzeja 18. svibnja, od 10 do 14 i od 17 do 20 sati. Izložba je omogucena uz potporu i suradnju Grada Labina, Puckog otvorenog ucilišta Labin i Grada Pule.