U Labinu započeo desetodnevni API terapijski tečaj
Utorak, 21. Siječnja 2020. - 0:00
U suradnji Pčelarske udruge Labin i Hrvatskog apiterapijskog društva (HAD), jučer je u Labinu započeo desetodnevni tečaj APITERAPIJE. Do sada je prijavljeno 25 aktivnih sudionika, s mogućnošću, da se još samo drugog dana mogu priključiti novi zainteresirani, za tečaj apiterapije iz kojega mogu na razne načine obogatiti svoj život. Steći puno korisnih znanja, otvoriti si nove mogućnosti za rad, unaprijediti vlastiti turizam, bolje educirati sebe i svoje goste, jednom riječju mogućnosti su velike.
„Sve je krenulo od Pčelarske udruge, koja je prije pet godina krenula u razvojne aktivnosti, od Strategije razvoja, utemeljenjem manifestacije „Dani meda Labinštine“, pokretanjem suradnje s Hrvatskim apiterapijskim društvom, stvaranjem Gradskog pčelinjaka, prvog takve vrste u RH. Naša je vizija nastaviti sa kvalitetnim zadaćama, ulazimo u novi zaokret, razvoj apiterapije i api turizma, u kušaone meda, jer Hrvatska je u zaostatku, ali sam uvjeren da kvalitetnim radom možemo napraviti zaokret i ubrzati naš razvoj,“ rekao je na samom početku, pozdravljajući prisutne sudionike, njezin predsjednik, Darko Martinović.
„Pomaci u samom pčelarstvu, u API terapiji i API turizmu veliki su posljednjih godina. Šteta je što Hrvatska dosta kaska za zemljama u okruženju, još uvijek smo premalo organizirani i disciplinirani i premalo jedni drugima pomoć,“ rekla je na početku prvog dana tečaja Api terapije u Labinu, predsjednica HAD, dr. sc. Gordana Hegić.
„Nadam se da će se kroz ovaj tečaj oformiti jedan novi dio api turističke ponude, da ćemo dobiti api terapeute koji su prepoznali vrijednost pčelinjih proizvoda ne smo u prehrani i proizvodnji, nego i kao dio turističke ponude. Ali i kao dio pomoći u podizanju kvalitete života, odnosno u prevenciji bolesti,“ rekla je Hegić.
Što se tiče Api turizma, on bi u Hrvatskoj ostao nepoznat da nije svega nekoliko točaka, gdje se počeo razvijati. Pojedinci, bolje rečeno privatne poduzetnice, u pojedinim mjestima rade najbolje što mogu i postižu zavidne rezultate. Tako je od nedavno bogatiji za novu turističku ponudu Sv.Juraj kod Senja, Novska, prva komora za Api inhalacije na Plitvicama je kod Mrakovice i još jedna u Virovitici.
Kad se pogledate s aspekta jednog turista koji je došao u Hrvatsku na odmor, on ne može izdvojiti par dana da obiđe te sve komore, iako je svaka lijepa na svoj način i svaka nudi nešto drugo. „Tako u Novskoj, a vlasnica je fiziterapeut, ima masaže s medom. U Virovitici su Api inhalacije, ljudi se trude obogatiti svoju ponudu i proširiti paletu svojih proizvoda“ ističe Hegić.
Krajnja misao je dati svojim proizvodima dodanu vrijednost, jer med ako se dobro ne prezentira je samo običan med. „Ali, ako potrošaču predstavite sve one zdravstvene koristi, koje ima ne samo od upotrebe meda, nego i drugih pčelinjih proizvoda, onda to postaje jedna drugačija priča, i namirnica prema kojoj se odnosimo s poštovanjem koje ona doista zaslužuje“, napominje Hegić.
U trendu je tzv. zeleni ili održivi turizam, kao dio turizma gdje se turisti žele upoznati s nastankom hrane, biljnim vrstama za čajeve ili izradu mirisnih jastučića. Žele se upoznati kako iz običnog kravljeg mlijeka nastaje sir, kako pekmezi, džemovi. I sve to što je turistu interesantno, trebalo bi biti dio turističke ponude, pogotovo ako pričamo o cjelogodišnjem turizmu. Turizam nije samo ljeto, sunce i more, on treba dati gostu koji dolazi nekakav poseban sadržaj.
„Kroz kušaone meda, razne edukacijske centre, kroz posvajanje košnica, vi možete svom stalnom gostu reći da on usvoji jednu košnicu, njegova djeca mogu takvu košnicu oslikati bojama, a taj gost koji vam se iz godine u godinu vraća, može dobiti praktički svoj med od svojih pčela, iz tog kraja gdje provodi svoj godišnji odmor,“ kaže Hegić i dodaje.
„Sve su to dijelovi jedne nove, slatke i lijepe turističke priče i ponude koja se može realizirati.“
Na desetodnevnom tečaju Apiterapije polaznici će učiti kako to napraviti, kako maksimalno očuvati biološku vrijednost pčelinjih proizvoda. Ali i naučiti da svi pčelinji proizvodi nisu jednako kvalitetni, ni jednako vrijedni, a niti jednako korisni za ljudski organizam.
Tečaj Apiterapije održava se u Srednjoj školi Mate Blažina u Labinu. Njegova je cijena tri tisuće i 500 kuna, država sufinancira približno 80 posto cijene, mogućnost da i lokalne zajednice sudjeluju u jednom dijelu,postoji, tako da se i s tog aspekta smanjuje iznos plaćanja za sudionika.
Predavanja počinju svakog radnog dana u 12, sati i traju do 18, sati. Predavači su redom renomirana imena od dr.sc. Gordane Hegić, dr.Lasić Dario, dr.sc. Dragutin Bubalo, dr. med. Zrinka Franjić, prof. Miroslav Antolčić, kao i vrlo aktualne teme koje će se prezentirati i detaljno obrađivati, kroz razne testove i na kraju, polaganjem zadanog gradiva na ispitu.
Izvor: 5portal.hr