Pretraživanje

Uspješan završetak projekta "Život pun mogućnosti"

Utorak, 30. Kolovoza 2016. - 0:00

Na danas održanoj konferenciji za medije predstavljen je projekt „Život pun mogućnosti“ o čijem su završetku govorili Ozren Catela voditelj projekta „Život pun mogućnosti“ iz  Centra za inkluziju i podršku u zajednici kao prijavitelj, Marko Perkov, predsjednik Centra za inkluziju, Gordana Zahtila, voditeljice lokalne službe podrške, te volonteri Branko Davidović i Masimo Vladić a ispred Grada Labina kao partnera gradonačelnik Tulio Demetlika i njegova zamjenica Eni Modrušan.

 

Naime, projekt je započeo u srpnju  prošle godine, a opći  mu je cilj bio unaprijediti zapošljivost osoba s intelektualnim teškoćama u Istarskoj županiji, razvojem novih socijalnih usluga koje nedostaju u zajednici. Specifični cilj projekta bio je povećati kompetencije za tržište rada i zapošljavanje osoba s intelektualnim teškoćama, razvojem dnevnih radnih aktivnosti te jačanjem aktivnog sudjelovanja u zajednici. Na konferenciji je rečeno kako su kroz 14 mjeseci provedbe projekta ostvareni jako važni projektni rezultati poput, pokretanje rada Centra za radnu inkluziju s dnevnim programom radnih aktivnosti osoba s intelektualnim teškoćama, razvijena je podrška u aktivnom uključivanju osoba s invaliditetom u zajednicu, te da se javnost upozna s projektom. -

Gradonačelnik Tulio Demetlika i zamjenica Eni Modrušan, izrazili su zadovoljstvo odrađenim, pohvalili osmoricu labinskih volontera, koji će usprkos tome što se projekt primakao kraju, nastaviti s volontiranjem.

 

Naime, Centar za inkluziju i podršku u zajednici kao prijavitelj, te partneri Grad Labin, Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Istre i Udruga za promicanje stvaralaštva Art studio, započeli su  01.07.2015. provedbu projekta „Život pun mogućnosti“. Pridruženi suradnici na projektu su Istarska županija, Centar za socijalnu skrb Labin, Centar za socijalnu skrb Pula, Volonterski centar Istra. Opći cilj projekta je unaprijediti zapošljivost osoba s intelektualnim teškoćama u Istarskoj županiji razvojem novih socijalnih usluga koje nedostaju u zajednici. Specifični cilj projekta je povećati kompetencije za tržište rada i zapošljivost osoba s intelektualnim teškoćama razvojem dnevnih radnih aktivnosti te jačanjem aktivnog sudjelovanja u zajednici.



Kroz 14 mjeseci provedbe projekta ostvareni su slijedeći projektni rezultati:


- pokrenut rad Centra za radnu inkluziju s dnevnim programom radnih aktivnosti osoba s intelektualnim teškoćama

- razvijena podrška u aktivnom uključivanju osoba s invaliditetom u zajednicu
- upoznata javnost s projektom i diseminirana dobra praksa projekta



Ukupni proračun projekta iznosi 1.458.765,00 kuna, pri čemu 85% su sredstva Europskog socijalnog fonda, a 15% sredstva Državnog proračuna.



Projekt se provodi u okviru Operativnog programa “Razvoj ljudskih potencijala 2007-2013”, prioritetne osi 2 – Jačanje socijalnog uključivanja i integracija osoba u nepovoljnom položaju, a u okviru Poziva “Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – faza 3”.



Na konferenciji je istaknuto kako su u 6 sredina na području Istarske županije formirane  službe podrške s ciljem povezivanja zainteresiranih organizatora volontiranja (organizacije civilnog društva, javne ustanove i organizacije) sa zainteresiranim osobama s intelektualnim teškoćama za volontiranje. Od početka provedbe projekta o programu volontiranja osoba s intelektualnim teškoćama informirano je 100-tinjak organizacija, od kojih se 29 uključilo i primilo osobe s invaliditetom u povremene ili redovne aktivnosti organizacije. Na ovaj način uključeno je 40 volontera s invaliditetom na području Istarske županije u rad neprofitnih organizacija.



 

U sklopu projekta pokrenuti su dnevni programi za osobe s intelektualnim teškoćama u Puli i Labinu: program organske poljoprivredne proizvodnje i program umjetničko-obrtničkih aktivnosti. U sklopu programa umjetničko-obrtničkih aktivnosti izrađuju različite ukrasne i uporabne predmete, a u sklopu programa organske poljoprivredne proizvodnje na dvije parcele u Labinu i Puli zasađene su poljoprivredne kulture u zemlji te u uzdignutim gredicama.
Cilj je bio kod osoba s intelektualnim teškoćama razviti radne navike i socijalizirati ih u radnoj sredini. Stekli su i nova znanja i vještine čime su unaprijedili svoje kompetencije za tržište rada i zapošljivost. U ove aktivnosti uključeno je 25 korisnika s intelektualnim teškoćama.



Tijekom trajanja projekta, u siječnju te u lipnju 2016. godine, održana su dva festivala na kojima je sudjelovalo veliki broj predstavnika javnog i civilnog sektora, građana i osoba s invaliditetom. Festivali su bili posvećeni socijalnim uslugama u zajednici za osobe s invaliditetom te radnoj inkluziji osoba s invaliditetom.

 

Tijekom kolovoza u Pazinu, Buzetu, Umagu i Puli prezentirano je 14 volonterskih priča osoba s invaliditetom s cijelog područja Istarske županije, a koji redovno volontiraju u različitim organizacijama civilnog društva i javnim ustanovama.

 

U Puli je 26. kolovoza 2016. u prostorima dnevnog boravka Centra gradskih udruga Rojc održana završna konferencija projekta. Pred više od 80 sudionika voditelj projekta Ozren Catela predstavio je postignute rezultate provedbe projekta kao i njihov utjecaj na lokalne zajednice u kojima se projekt provodio. Održana je i javna rasprava na kojoj su usuglašeni stavovi, prioriteti i modaliteti za nastavak rada i provođenja projektnih aktivnosti, a sve u pravcu radnog uključivanja osoba s intelektualnim teškoćama.

Projekt Život pun mogućnosti - OPCI 

https://youtu.be/KDskBON66tY

 
Projekt Život pun mogućnosti - Volonterske priče - Buzet Pazin 

https://youtu.be/ggl-VNSPizQ

 
Projekt Život pun mogućnosti - Volonterske priče - Labin 

 https://youtu.be/7-kAa9QXeE0

Prilozi