Pretraživanje

Vlačićevi originali u Gradskoj knjižnici Labin

Petak, 02. Ožujka 2018. - 0:00

Povodom obljetnice rođenja i smrti jednog od najpoznatijeg Labinjana   (Labin, 3. III. 1520 – Frankfurt na Majni, 11. III. 1575) Narodni muzej Labin i Grad Labin,  u suradnji sa Gradskom knjižnicom Labin, u prostorijama Gradske knjižnice izložiti će u vetrinama  Vlačićeve  originale.

Naime,  Narodni muzej Labin posjeduje 10-tak Vlačićevih originalnih knjiga, koje su proteklih tri decenije na aukcijama i antikvarijatima diljem Europe, a nedavno je jedan original posredstvom Grada Labina poklonjen  Muzeju.

U Gradskoj knjižnici biti će izložene slijedeće knjige: Magdeburške centurije 1559. g. (2 sveska), Clavis Scripturae Sacrae (Ključ svetoga pisma) 1567. g. i Catalogus Testium Veritatis (Katalog svjedoka istine) 1556. godine.

Catalogus Testium Veritatis (Katalog svjedoka istine) 1556.

Monumentalno djelo u kojem je Vlačić nastojao skupiti, od najstarijeg vremena pa do njegova doba, sve «svjedoke» koji su se suprotstavili centralnoj kontroli papizma i potvrđivali teze protestantskog pokreta. Koristeći primarne izvore, uz Vlačićev komentar, Catalogus opisuje teškoće tih ljudi koji su se kroz vjekova borili za očuvanje novozavjetne vjere i suprotstavili  se «Antikristu» (tj. Rimu).
Catalogus je napisan u razdoblju od 1553. do 1555. godine, prvi put je objavljen u Baselu 1556. godine i doživio je desetak izdanja. Postoji i nekompletan hrvatski prijevod iz 1960. godine.

Magdeburške centurije 1559.

Golema povijest trinaest prvih vjekova kršćanstva, objavljena (od 1559. do 1574.) u jedanaest velikih svezaka (prva tri stoljeća su štampana u jednom tomu). Vlačić je to djelo zamislio i inicirao prikupljanjem građe iz cijele Europe, uz pomoć suradnika, tzv. «centurijatora». Bio je glavni urednik i jedan od pisaca u prvih pet svezaka, te suradnik u ostalim svescima, s izuzetkom trinaestog.

Clavis Scripturae Sacrae (Ključ svetoga pisma) 1567.

Clavis se sastoji od dva dijela. Prvi je enciklopedijski rječnik pojmova iz Svetog pisma dok je u drugom dijelu objavljeno sedam hermeneutičkih rasprava (o metodi protestantskog tumačenja i  razumijevanja Biblije), pa je time postalo temeljno djelo protestantske biblijske hermeneutike. Prvi put je objavljen u Baselu 1567. godine (izdao ga je Johannes Oporinus) i doživio je više izdanja. Vlačić je najvjerojatnije bio potaknut završetkom Tridentskog sabora (1545.-1563.), i zaključcima s kojima se nije slagao, da poduzme ovaj veliki poduhvat.

Izložba ostaje otvorena od 03. do 11. ožujka 2018., a posjetitelji će moći razgledati knjige u radnom vremenu Gradske knjižnice.